مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور

سه مدل محبوب برای مجازی سازی سرور وجود دارد

مدل ماشین مجازی، مدل ماشین Paravirtual و مجازی سازی در لایه سیستم عامل (OS). در مقاله امروز به شرح کامل مجازی سازی سرور پرداخته و در انتها به مزایای آن خواهیم پرداخت.

ماشین های مجازی بر اساس پارامتر میزبان و مهمان می باشند. هر مهمان یک شبیه سازی مجازی از لایه سخت افزاری را اجرا می کند. این روش اجازه می دهد تا سیستم عامل مهمان بدون تغییرات اجرا شود.  سیستم عامل مهمان هیچ اطلاعی از سیستم عامل میزبان ندارد زیرا نمی داند که در سخت افزار واقعی اجرا نمی شود، با این وجود این نیاز به منابع محاسباتی واقعی از میزبان پردازش شده و از یک Hypervisor برای هماهنگ کردن دستورالعمل ها برای پردازنده استفاده می شود.تمام دستورالعمل های CPUی صادر شده توسط سیستم عامل مهمان را Hypervisor تایید می کند و هر کدام از اجزای ماشین مجازی را مدیریت می کند. VMware و Microsoft Hyper-V نیز از مدل ماشین مجازی استفاده می کنند.

مدل (Paravirtual (PVM نیز بر اساس الگوی میزبان و مهمان کار میکند و همچنین از مانیتور ماشین مجازی نیز استفاده می کند. با این حال، در مدل ماشین Paravirtual، VMM در واقع کد سیستم عامل مهمان را تغییر می دهد. این اصلاحیه، پورت کردن نام دارد. پورت سازی از VMM پشتیبانی می کند. اینگونه تکنولوژی به ماشین های مجازی قابلیت اجرای چند سیستم عامل را می دهد. Xen و UML هر دو از مدل ماشین Paravirtual استفاده می کنند.

 

 و در مدل سوم مجازی سازی در سطح سیستم عامل کمی متفاوت است. این بر اساس الگوی میزبان و مهمان نیست. در مدل سطح OS، میزبان یک هسته سیستم عامل را به عنوان هسته اصلی خود اجرا می کند و سیستم عامل مهمان در واقع در دل سیستم عامل کنونی ما جای دارد. مهمان ها باید همان سیستم عامل را به عنوان میزبان استفاده کنند. این معماری توزیع کننده تماس های سیستم بین لایه ها را حذف می کند، که سربار استفاده از CPU را کاهش می دهد. همچنین لازم است هر پارتیشن از همسایگان خود جدا شده باشد، بنابراین نقص امنیتی یا نقص امنیتی در یک پارتیشن نمیتواند بر هیچ یک از پارتیشنهای دیگر تاثیر بگذارد. به این ترتیب سرور مجازی سطح OS می تواند میزبان هزاران مهمان در یک زمان باشد. Virtuozzo و Solaris Zones و VMware Workstation هر سه از مجوز سازی در سطح OS استفاده می کنند.

مطلب مرتبط  ماشین مجازی چیست؟

مجازی سازی سرور را می توان به عنوان بخشی از روند مجازی سازی جهانی در شرکتهای فناوری اطلاعات که شامل مجازی سازی شبکه و مدیریت حجم کار است، مشاهده کرد. موارد مورد استفاده مجازی سازی سرور می تواند برای از بین بردن وابستگی به سخت افزار، استفاده بهینه از منابع سرور، بهبود در دسترس بودن سرور، کمک به بازیابی، تست و توسعه فاجعه، و مدیریت مجدد سرور دانست.

مزایای مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور یک امر حیاتی در کسب و کار و فناوری اطلاعات بوده و خواهد بود دو دسته در این بین وجود دارند دسته ای که آنرا بعنوان تکنولوژی پیشرفته جلوی راه خود میبینند و دسته دوم ادامه حیات را بدون آن غیر ممکن میدانند و اصلا توانایی و نیروی بازگشت به ساختار سرورهای فیزیکی قبلی خود را ندارند.

در زیر به ده ماموریت مجازی سازی سرور پرداخته میشود و این ده ماموریت باعث ارتقای سطح کیفی دنیای فناوری اطلاعات شده است.

مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 10

ساختار سبز ذخیره انرژی

همه ما با مولفه کم مصرف بودن کاملا آشنا هستیم و همگی ما از میزان مصرف برق و انرژی در دیتاسنترها و اتاق سرورها آگاه هستیم این تکنولوژی در سال 2000 با معرفی کاهش مصرف انرژی گام بلندی در عرصه فناوری اطلاعات برداشت و همچنان شاهد بهبود این امر هستیم.

مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 9

کاهش هزینه سرور ها و مراکز داده

در ادامه کاهش هزینه ها در مجازی سازی سرور باید این مورد اساسی را نیز اشاره کنیم و آن در ساختار مجازی اتاق سرور و دیتاسنتر کم شدن تعداد سرورها به طبع باعث کم شدن تعداد رکها و همچنین کوچکتر شدن مقیاس دیتاسنتر ها خواهد شد.

مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 8

ساخت محیط های لابراتوار

امکان تست نرم افزار قبل از تصمیم برای اجرای نهایی پروژه برای خیلی از سازمانها هزینه سنگین خرید سرور فیزیکی و نگهداری آن را بهراه خواهد داشت، همچنین طبعات بروز رسانی و تهدیدات عدم سازگاری آن را نیز باید در نظر داشت در حالی که در دنیای مجازی شما با نصب چند دقیقه ای یک سیستم عامل در هاست خود این امکان را بدون هیچ دردسری عملی خواهید کرد.

مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 7

تامین سرور و زیرساخت 

هر کسب و کاری استفاده و راه اندازی از سرویس دهنده های جدید را چند بار  در حیات کاری خود تجربه کرده است. بعد از بررسی نیازمندی ها و انتخاب نرم افزار روال خرید سرور بسیار خسته کننده و بعضا شرکتهای تولید نرم افزار از آخرین تکنولوژی سرورها آگاهی نداشته و ممکن است مشخصات به اشتباه به شما ارائه داده و باعث افزایش هزینه های سنگین عدم کارشناسی به سبد هزینه های کسب و کارتان شوند. یکی از ویژگی های مجازی سازیِ سرور تامین سرور یا ماشین مجازی در مدت زمان بسیار کوتاه است معمولا ما سروری با توان بالا خریداری میکنیم و آنرا برای میزبانی چندین  اپلیکشن آماده میکنیم.

مطلب مرتبط  تفاوتهای بین vSphere 6 و vSphere 6.5

با نگاهی دقیق تر به این موضوع به ساختار فیزیکی زیر نگاهی بیاندازیم.

انتخاب و بررسی نرم افزار

درخواست به بخش فناوری اطلاعات برای فراهم آوری زیر ساخت فیزیکی (سرور)

انتخاب سرور با توجه به نیاز نرم افزار

خرید سرور

مرحله راه اندازی سرور و قرار گیری در رک و تامین ( برق، شبکه، فضا، سیستم خنک کننده و …)

نصب سرور و بررسی اولیه نرم افزار

بدون مجازی سازی هفته ها طول خواهد کشید اما با مجازی سازی سرور به نظر شما چقدر طول خواهد کشید؟

پروسه فوق در ساختار مجازی

مورد اول و دوم در هر دو پروسه یکسان هستند.

نصب سیستم عامل و نرم افزار (به همین راحتی)

خوب پس متوجه شدیم پروسه چند هفته ای میتواند به چند دقیقه کاهش یابد.

مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 6

سازگاری برندهای مختلف تامین کننده سرور

امکان استفاده از سرورهایی نظیر Hp, Supermicro,Dell,IBM و بقیه تامین کنندگان به سادگی امکان پذیر می باشد و به راحتی شما امکان استفاده از چندین سرور با مشخصات تامین کننده مختلف را خواهید داشت.

مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 5

افزایش مدت زمان سرویس دهی (UpTime)

ساختار مجازی علاقه شدیدی به بحث افزایش مدت زمان در دسترس بودن را خواهد داشت و تقریبا این امکان همیشه بعد از استقرار سرورهای مجازی امکان پذیر خواهد بود.

بررسی افزایش Uptime

امکان مهاجرت راحت و بدون دردسر

امکان مهاجرت Datastoreها در Storage Live Migration

افزایش مدت زمان تحمل خطا Fault Tolerant

در دسترس بودن High Availability

افزایش قابلیت DRS حرکت ماشین های مجازی در هاست های فیزیکی

قابلیتهای ذکر شده باعث افزایش اعتماد شما به محیط مجازی خواهد شد به طوری که این موارد را شما بدون هیچ هزینه گزافی در دسترس خواهید داشت.

مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 4

بهبود مواجهه با شرایط بحران

سه مزیت اصلی در مواجه با بحران در مجازی سازی سرور:

اول: عدم نیاز به نگهداری سرورهای قدرتمند در مسیر Disaster Recovery این مهم با هزینه بسیار پایین تر در سایت Mirror امکان پذیر خواهد بود.
دوم: اینکه، امکان ادقام سخت افزار در سایت اصلی و سایت Backup این امکان را به شما میدهد تا شما بتوانید از توان سخت افزاری کمتری در سایت DR استفاده کنید.
سوم: امکان تست و ایجاد شرایط بحران قبل از وقوع شرایط بحران (مانور سلامت داده ها)، این بخش آرزوی کسب و کارهای 24/7/365 می باشد که بتوانند با از کار انداختن سایت اصلی خود سرویس دهی خود را در سایت Mirror خود ببینند. راستی! کسب و کار شما چقدر حیاتی می باشد؟
مجازی سازی سرور
مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 3

مطلب مرتبط  تفاوت بین VMFS 5 & VMFS 6

جداسازی منطقی نرم افراز های کسب و کار

در ساختار مجازی نیز همانند ساختار فیزیکی از یک سرور و یک نرم افزار میتوان بدون تداخل بهره برد و منابع مازاد سرور را برای دیگر نرم افزارهای کسب و کارمان استفاده کنیم.

مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 2

افزایش چرخه عمر نرم افزار ها

این ادبیات و تجربیات برای شما آشنا نیستند؟

برنامه روی فلان سیستم عامل اجرا نمیشود.

برنامه با سخت افزار جدید سازگار نیست.

کاری از واحد فناوری اطلاعات بر نمی آید همین که هست.

از همه بدتر نرم افزار مذکور صاحب ندارد (برنامه نویس یا از شرکت رفته و یا به هر دلیلی حاضر به ادامه همکاری نیست)

در مجازی سازی شما امکان تست قبل از مهاجرت را براحتی بدون اتلاف وقت خواهید داشت و اگر نرم افزار قدیمی دارید مکانیزم Snapshot و سیستم پشتیبان محیط مجازی تحت امر شما خواهد بود تا شما وقت و فراق لازم را داشته باشید که بررسی کنید روند کنار گذاشتن اپلیکشن بدون متولی چگونه است؟

مجازی سازی سرور

ماموریت شماره 1

حرکت به سوی ابر مجازی (Cloud)

ابر مجازی آینده ای نزدیک. بله در آینده ای نزدیک، هزینه نگهداری سرور همیشه برای کسب و کار شما خیلی سنگین خواهد بود، در همین لحظه که در حال خواندن این مقاله هستید دیتاسنترهایی وجود دارند که حاضر هستند سرورهای شما را میزبانی کنند و البته که سرور های قدرتمندی دارند و شما دیگر نیاز ندارید درگیر تهیه سرور باشید، مشخصات سیستم عامل که ارائه شد، آنها به خوبی حتی بهتر از شما کار نگهداری، پشتیبانی گیری و میزبانی داده های کسب و کارتان را بر عهده خواهند گرفت البته ابر مجازی هزینه نگهداری سالیانه ناچیز نسبت به ایجاد اتاق سرور را خواهد داشت.

 در صورتی که این مقاله را مفید میدانید لطفا آنرا با ابزارهای اشتراکی در همین صفحه با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

جشنواره تخفیف 30 درصدی تمامی دوره های آموزش شبکه.  کد تخیفیف: irsa300
جهت مشاهده دوره ها کلیک کنید
close-image