تفاوت بین VMFS 5 & VMFS 6

Virtual Machine File system 6 یا VMFS6 بهمراه vSphere 6.5 منتشر شد که حاوی تغییرات زیادی نسبت به نسخه VMFS5 بود در این مقاله به شما کمک میکنم تا تفاوت بوجود آمده بین این دو نسخه را درک نمایید.

VMware vSphere 6.5 حاوی تغییرات گسترده ای نسبت به نسخه قبلی بود در مقاله تفاوت بین VMWare vSphere 6.0 & vSphere 6.5 بیشترین تمرکز بر روی vCenter Server Appliance در مقایسه با نسخه تحت ویندوز آن رخ داده است در این مقاله نحوه مهاجرت از vCenter نسخه ویندوز به نسخه Appliance کاملا توضیح داده شده است.

قابلیتهای جدیدی در vSphere 6.5 نظیر vCenter native HA که به طور اختصاصی فقط برای Appliance Mode ارائه شده و نسخه update manager که بطور پنل اختصاصی در VCSA و همچنین قابلیت Native VCSA backup and restore همگی دلیل محکمی خواهد بود تا به آخرین نسخه vSphere که نسخه 6.5 می باشد مهاجرت کنیم اگه به دنبال دلیل دیگری بگردیم که چرا باید مهاجرت کنیم به شخصه به شما VMFS6 که فقط در نسخه 6.5 در دسترس می باشد را پیشنهاد میدهم.

مطلب مرتبط  طریقه نصب ماشین مجازی در vmware workstation

بعد از بروز رسانی سرورهای Host به نسخه 6.5 میتوانید از نسخه موجود VMFS5 در دیتاستور استفاده کنید جهت استفاده حداکثر از قابلیتهای VMFS6 ابتدا یک دیتاستور نسخه 6 بسازید و سپس تمامی ماشینهای مجازی خود را از نسخه 5 به نسخه 6 انتقال دهید امکان Upgrade به نسخه  VMFS6 وجود نداشته و باید آنرا دستی بسازیم و مهاجرت کنیم.

در زیر به برخی قابلیتهای VMFS6 اشاره خواهد شد

Automatic Space Reclamation: اجازه می دهد تا آرایه های ذخیره سازی برای بازگرداندن بلوک های دیسک حذف شده یا unmapped از یک VMFS datastore احیا شوند، بنابراین می توان آن را در جای دیگر استفاده می شود.

پشتیبانی از درایوهای 4K بومی در حالت 512e

پیش فرض SE Sparse VMFS 5 از SE Sparse تنها زمانی استفاده می شود که اندازه VMDK بیشتر از 2 ترابایت باشد، اگر VMDK <2 TB، VMFS 5 از VMFS sparse استفاده می کند

جدول مقایسه بین دو نسخه همیشه به ما در درک تفاوت بین VMFS 5 و VMFS 6 کمک خواهد کرد لطفا جدول را با دقت مطالعه نمایید.

تفاوت بین VMFS 5 & VMFS 6
تفاوت بین VMFS 5 & VMFS 6

امیدوارم مقاله تفاوت بین VMFS 5 & VMFS 6 برای شما مفید بوده باشد. اگر مقاله را مفید دیده اید لطفا از قابلیتهای اشتراک اجتماعی یا تلگرام به اشتراک بگذارید.

مطلب مرتبط  Vmware Vsphere چیست؟

منبع vmware arena

Difference between VMFS 5 & VMFS 6

دیدگاهتان را بنویسید

جشنواره تخفیف 30 درصدی تمامی دوره های آموزش شبکه.  کد تخیفیف: irsa300
جهت مشاهده دوره ها کلیک کنید
close-image