مفاهیم مجازی سازی دسکتاپ

مفاهیم مجازی سازی دسکتاپ

در کنار مجازی سازی سرور، شرکتVMware در زمینه راه حل مجازی سازی دسکتاپ VDI کار می کند، راه حل VMware VDI به نام VMware Horizon View سرویس های دسکتاپ را در ابر مجازی برای شما فراهم می کند تا امکان استفاده سمت کاربر نهایی فراهم شود. با Horizon View VDI مدیریت هزاران دسکتاپ به صورت خودکار و به طور ایمن برای کاربران از یک مکان مرکزی در سطوح در دسترس بودن و قابلیت اطمینان بی نظیری توسط رایانه های سنتی میسر می باشد. VMware Horizon در لایه فوقانی محیط VMware vSphere موجود برای ایجاد VMware VDI (زیرساخت دسکتاپ مجازی) به فعالیت خود  ادامه میدهد.

Horizon View یک راه حل VMware VDI است که مدیریت فناوری اطلاعات را ساده تر می کند، امنیت را افزایش می دهد و کنترل دسترسی کاربر نهایی را افزایش می دهد و این درحالیست که کاهش هزینه های بسیار قابل توجه در صنعت فناوری اطلاعات را بدنبال خواهد داشت.

Horizon View امکان ایجاد سرویس های دسکتاپ قابل دسترس، مقیاس پذیر، امن و قابل اعتماد را که توسط رایانه های فیزیکی فراهم می کند. نمایش عملکرد Horizon View با استفاده از پروتکل (PC over IP (PCoIP به شما این امکان را می دهد تا دسکتاپ شخصی را برای دسترسی به داده ها، برنامه ها، ارتباطات یکپارچه و گرافیک های 3D به ارمغان بیاورید.

 اجزاء VMware VDI) Horizon View)

Horizon View اجزای مختلفی دارد که در زیر به تعریف تک تک موارد خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

مطلب مرتبط  مراحل نصب View Connection Server

vCenter Server: به عنوان یک مدیر مرکزی برای میزبان های ESX / ESXi که در یک شبکه متصل هستند عمل می کند. یک سرور vCenter نقطه مرکزی برای پیکربندی، تهیه و مدیریت ماشین های مجازی در مرکز داده را فراهم می کند. VMware Horizon View سرور ارتباطی با محیط vSphere vCenter می باشد شما باید vCenter را در شبکه داشته باشید تا دسکتاپ های مجازی را با استفاده از VMware Horizon 7 نصب کنید.

View Connection Server: یک سرویس نرم افزاری است که به عنوان یک رابط برای ارتباط کاربران از طریق Active Directory عمل می کند و سپس درخواست های ورودی کاربر را به دسکتاپ مجازی مناسب، دسکتاپ فیزیکی و یا سرور ترمینال(RDSH) هدایت می کند. این امکان از طریق رابط کاربری تحت وب Connection Server میسر می باشد.

View Replica Server: این سرور همانطور که از نامش پیداست دقیقا همانند View Connection سرور می باشد فقط با این تفاوت که کار پشتیبانی در مواقع حساس را برعهده داشته و در صورت از کار افتادن View Connection کنترل که مجموعه Horizon را بدست خواهد داشت و باعث ادامه حیات سرویس در شبکه خواهد بود که برای سایتهای حساس حتما توصیه می شود.

مفاهیم مجازی سازی دسکتاپ
مفاهیم مجازی سازی دسکتاپ

View Security Server: این سرور این امکان را فراهم می سازد تا کاربران خارجی بتوانند به دسکتاپ و یا نرم افزارهای خود خارج از سازمان دسترسی داشته باشند که جهت امنیت بیشتر این سرور باید در Zone مطمعنی قرار گیرد و ارتباط با آن از طریق فایروال باشد.

مطلب مرتبط  مراحل نصب View Connection Server

VMware View Composer: این سرور در vCenter Server نصب می شود تا به سرور قابلیت ایجاد چندین ماشین بر اساس (Template)  الگوی اصلی را داده و در اختیار کاربران قرار گیرد.

View Agent: این سرویس بر روی تمام ماشینهای مجازی مهمان، سیستمهای فیزیکی یا سرورهای ترمینال نصب خواهد شد تا اجازه دهد که آنها توسط View سرور مدیریت شوند و همچنین به عنوان یک میزکار به عنوان بخشی از راه حل VMware VDI عرضه شوند. ویژگی هایی نظیر نظارت اتصال، چاپ مجازی، پشتیبانی USB وغیره…

VMware View Client: در دسکتاپ نهایی کاربر نصب میشود که میتواند کامپیوتر یا thin client باشد تا دسترسی به دسکتاپ ایجاد شده در Horizon و یا دسترسی به برنامه کاربردی برای کاربر میسر شود.

View Persona Management: این تکنولوژی به شما امکان میدهد تا پروفایل کاربران را به صورت داینامیک از راه دور سینک کنید و هدف از این کار مدیریت پروفایل کاربران در یک محیط دسکتاپ مجازی می باشد این الگوریتم فراتر از رومینگ پروفایل در اکتیودایرکتوری میباشد چون معمولا این دو مورد اشتباه گرفته می شوند.

VMware ThinApp: راه حل مجازی سازی برنامه در VMware است. این یک جزء اختیاری در (VMware VDI) زیرساخت می باشد ThinApp قادر است برنامه های کاربردی را اجرا کند بدون آنکه آنها را به معنای سنتی با مجازی سازی منابع مانند متغیرهای محیطی، فایل ها و کلید های رجیستری ویندوز اجرا کند و در واقع شما برای نصب برنامه به کمک این تکنولوژی نیازی به نصب برنامه نمی بینید و همگی از راه دور و بطور مرکزی قابل انجام خواهد بود.

مطلب مرتبط  مراحل نصب View Connection Server

Remote Desktop Services Hosts: سرور RDS می تواند یک سرور مجازی یا فیزیکی باشد که میزبان برنامه ها و جلسات دسکتاپ برای دسترسی از راه دور است. RDS یک سرور است که نقش خدمات دسکتاپ مایکروسافت از راه دور می باشد. خدمات دسکتاپ از راه دور قبلا به عنوان سرویس ترمینال شناخته شده بود همچنین سرویس RDS اجازه می دهد یک سرور برای میزبانی برنامه ها و جلسات دسکتاپ از راه دور با View Agent در میزبان RDS نصب شده و کاربران می توانند با استفاده از پروتکل نمایش PCoIP به برنامه ها و جلسات رومیزی متصل شوند. PCoIP یک تجربه کاربری بهینه شده برای تحویل محتویات از راه دور از جمله تصاویر، صوتی و تصویری را فراهم می کند.

امیدوارم از خواندن مقاله مفاهیم مجازی سازی دسکتاپ استفاده کرده و به شما کمک کند تا جزئیات کلی و اجزای مختلف را درک کنید. در صورتی که این مقاله را مفید میدانید لطفا آنرا با ابزارهای اشتراکی در همین صفحه به اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

جشنواره تخفیف 30 درصدی تمامی دوره های آموزش شبکه.  کد تخیفیف: irsa300
جهت مشاهده دوره ها کلیک کنید
close-image