فیلم آموزش فورتی گیت فعال سازی SNMP

فیلم آموزش فورتی گیت

Simple Network Management Protocol یا همان SNMP یک پروتکل application-layer می باشد که عملیات مدیریت و مانیتورینگ تجهیزات شبکه را بر عهده دارند. SNMP یک زبان مشترک برای دستگاه های شبکه برای انتقال اطلاعات مدیریت و مانیتورینگ در محیط های شبکه ای اعم از LAN و WAN را فراهم می کند.

در فیلم آموزش فورتی گیت که جهت دسترسی به پروتکل snmp می باشد گام به گام نحوه اتصال پروتکل snmp به فایروال fortigate ذکر شده است. نسخه تکامل یافته SNMP نسخه 3 می باشد که شامل ارتقاء امنیتی در زمینه احراز هویت و رمزگذاری پیام های SNMP و همچنین محافظت از بسته ها را در طول مدت ارتباط بر عهده میگیرد. گستردگی استفاده از پروتکل SNMP در طیف وسیعی از سخت افزارها می باشد از تجهیزات شبکه های متداول مثل روترها، سوئیچ ها و نقاط دسترسی بی سیم تا نقطه های انتهایی (EndPoint) مانند پرینتر، اسکنر و دستگاه های اینترنت (IoT)
علاوه بر امکان مانیتور و مدیریت سخت افزارها بوسیله پروتکل SNMP امکان مانیتور کردن سرویس هایی نظیر DHCP و DNS میسر می باشد. ابزار agent در این نرم افزارها با network management system یا NMS ارتباط برقرار میکنند که به آنها SNMP manager هم گفته میشود که وظیفه حمل اطلاعاتی نظیر وضعیت آنها و تغییرات رخ داده در سرویس یا سخت افزار را بر عهده میگیرد. Snmp امکان استفاده در هر شبکه را میسر میسازد و به جرات میتوان گفت بدون SNMP نگهداری شبکه های بزرگ کار بسیار طاقت فرسایی خواهد بود. اگر بخواهیم به طور روزانه به صدها و بلکه هزاران دستگاه در شبکه لاگین کنیم و همگی آنها را تک به تک برای حتی 1 دقیقه بررسی کنیم کاری عملا غیر قابل انجام و بسیار خسته کننده و عملا اطلاف وقت می باشد. در مقایسه مبحث می توان مشاهده کرد که استفاه از SNMP و NMS به مدیر شبکه این قابلیت را میدهد که از یک اینترفیس تمامی دستگاهها و سیستم عاملهای موجود شبکه را مانتیور کند.

مطلب مرتبط  آموزش فارسی فورتی گیت نحوه مانیتور فایروال

اجزاء SNMP

چهار کامپوننت مورد نظر در پروتکل SNMP

SNMP agent:

این برنامه بر روی سخت افزار یا سرویس تحت نظارت نصب میگردد و وظیفه جمع آوری داده ها در مورد معیارهای مختلف مانند استفاده از پهنای باند و یا فضای دیسک را بر عهده میگیرد هنگامی که توسط مدیر SNMP سوال می شود، agent این اطلاعات را به سیستم مدیریتی ارسال می کند. agent همچنین می تواند در صورت وقوع یک خطا، به NMS خطا را گزارش دهد. اکثر دستگاه های جدید با پروتکل SNMP از پیش نصب شده عرضه میشوند معمولا فقط باید روشن و پیکربندی شود.

مقاله مرتبط:

آموزش ویدیویی کامل فایروال فورتی گیت

آموزش فورتی گیت نحوه اتصال به کنسول وب

فیلم آموزش prtg پیش نیازهای برنامه

مانیتورینگ شبکه چیست؟

 

SNMP-managed devices and resources:

اینها دستگاهها و منابعی هستند که Snmp Agent بر روی آنها نصب میشود

SNMP Manager یا NMS:

این برنامه مرکزی به عنوان کنسول مدیریت ارتباط جهت اخذ اطلاعات از Agent ها در شبکه می باشد و به صورت زنده Agent ها بر اساس بازه زمانی معین شده به کنسول مرکزی NMS اطلاعات ارسال میکنند. و در نهایت داده های ارسال شده توسط NMS ذخیره، پردازش و تحلیل و به نمایش گذاشته میشوند.

مطلب مرتبط  لایسنس فورتی گیت

Management information base:

این پایگاه داده یک فایل متنی (.mib) است که تمام اشیاء مورد استفاده یک دستگاه خاص را مشخص می کند که می تواند با استفاده از SNMP مورد بررسی و کنترل قرار گیرد. این پایگاه داده باید به روی NMS بارگذاری شود تا بتواند این ویژگی ها را شناسایی و نظارت کند. هر آیتم MIB یک شناسه شی (OID) که به هر دستگاه اختصاص داده شده است.

فیلم آموزش فورتی گیت فعال سازی SNMP

در مباحث پروتکلهای مانیتورینگ و در فیلم آموزش فورتی گیت که خدمت شما در ابتدای مطلب عنوان شد شاید سوال پیش بیاید که اصلا پروتکل SNMP چیست و چگونه کار میکند؟ جواب این سوال را در مقاله زیر با هم دنبال میکنیم.

SNMP چگونه کار میکند؟

SNMP بسیاری از توابع را انجام می دهد، با تکیه بر ترکیبی از فشار و ارتباطات بین دستگاه های شبکه و سیستم مدیریت ارتباط برقرار می کند. که می تواند دستورات خواندن یا نوشتن، مانند بازیابی پسورد یا تغییر تنظیمات پیکربندی را صادر کند. و همچنین میتواند گزارش دهد که چقدر پهنای باند، CPU و حافظه در حال استفاده است، و در مواقع لزوم به مدیر سیستم بر اساس تعاریف انجام شده ایمیل هشدار ارسال میکند.

مطلب مرتبط  تفاوت UTM و Firewall

در بیشتر موارد، SNMP بر اساس مدل همسان سازی عمل میکند، بدین صورت که ارتباط از طریق شروع آن توسط Snmp Manager و دریافت اطلاعات توسط agent می باشد و فرمان و هشدارها توسط پروتکل udp ارسال میشوند.

نمونه الگوریتم ارتباط پروتکل SNMP

GET: توسط مدیر SNMP ایجاد شده و برای یک متغیر شناسایی شده توسط OID، در یک MIB، به Agent ارسال میشود.
RESPONSE: فرستاده شده توسط Agent به مدیر SNMP در پاسخ به یک درخواست GET. شامل مقادیر متغیرهای درخواست شده می باشد.
GETNEXT: ارسال توسط مدیر SNMP به Agent برای بازیابی مقادیر OID بعدی در سلسله مراتب MIB.
GETBULK: ارسال توسط مدیر SNMP به Agent برای به دست آوردن جداول با دیتای حجیم از داده ها با انجام چند دستور GETNEXT.
SET: توسط مدیر SNMP توسط Agent برای صدور تنظیمات یا دستورات فرستاده می شود.
TRAP: هشدار ناهمزمان ارسال شده توسط Agent به مدیر SNMP برای نشان دادن یک رویداد قابل توجه، مانند یک خطا یا شکست رخ داده است.

امیدوارم از مقاله فیلم آموزش فورتی گیت فعال سازی SNMP استفاده لازم را برده باشید لطفا در صورتی که این مقاله را مفید میدانید آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

جشنواره تخفیف 30 درصدی تمامی دوره های آموزش شبکه.  کد تخیفیف: irsa300
جهت مشاهده دوره ها کلیک کنید
close-image